اکثر افراد به دنبال محل امنی برای نگهداری وجوه و پول نقد خود هستند. اولین فکری که به ذهن افراد می رسد ، معمولا بانک ها هستند. در اینکه کدام بانک انتخاب شود ، هر فردی بنا به شرایط و درخواست خود ، بانک دلخواه خود را انتخاب می کند.  شرایط همه بانک ها در نحوه سپرده گذاری و همچنین مدت و میزان سود دهی تقریبا یکسان است. بانک و سپرده گذاری در بانک معمولا برای افرادی که قصد سپرده گذاری و نگهداری وجوه نقد خود را دارند ، معمولا محل امنی به حساب می آید  و به همین دلیل اطمینان مردم به بانک ها نوعی مزیت محسوب می شود. زیرا افراد مطمئن هستند که وجوه نقد خود را در محلی به امانت گذاشته اند که علاوه بر نگهداری پول شان ، می توانند به صورت ماهانه و یا سالانه سود دریافت کنند. همین موضوع باعث شده است که مردم به بانک ها روی اورده و بر خلاف سود دهی بسیار پایین بانک ها ، وجوه نقد خود را سپرده گذاری کنند.

اما در این میان باید به برخی موارد مهم نیز اشاره کرد. شعار هایی مانند 20 تا 30 درصد سود سالیانه ، کارت های هدیه و جایزه های فراوان، در مدت کوتاهی سود خود را چند برابر کنید ، اینترنت بانک همراه همیشگی شما ، هزاران خدمات دیگر و  تمام این جملات تنها بخشی از تبلیغات تمام بانک ها و موسسات اعتباری هستند که درصدد جذب سرمایه شما بوده و در واقع به دنبال این هستند که پول هنگفت و زیادی را نصیب خود کنند.

تمام بانک ها از همان اولین روز تاسیس ، سود ده بوده اند و معمولا به صورتی عمل می کنند که تا 99 درصد سود می کنند . حتی در زمانی که دچار ورشکستگی هم شوند باز هم صاحبان بانک ها ضرر نکرده و در عوض این سپرده گذاران هستند که مجبور هستند جور این ورشکستگی و بی تدبیری صاحبان بانک ها را بکشند. از جمله معایب سپرده گذاری در بانک ها این است که  میزان سود پول سپرده گذاری شده ، حالا چه کوتاه مدت و یا بلند مدت بسیار کم بوده و ارزش سپرده گذاری را ندارد زیرا نسبت به پولی که سپرده می شود ، سود ناچیزی عاید افراد می شود. نکته دوم این که ممکن است بانک و یا موسساتی که افراد در آن سپرده گذاری کرده اند ، دچار ورشکستگی شده ، تعطیل و یا پلمپ شود. در این هنگام این افراد هستند که کاملا دچار ضرر و زیان شده و سرنوشت پول هایی که سپرده کرده اند ، نامعلوم خواهد بود. در بسیاری از موارد نیز تمام پولی که سپرده کرده اند از دست می رود و یا ممکن است تنها مبلغ ناچیزی به آن ها برگردانده شود.

لازم به ذکر است بانک ها و موسسات صرفا مالی ، سپرده های مشتریان را با سود های بسیار بالاتر در اختیار اشخاص و شرکت های دیگر قرار می دهند. آن ها سود کمی به سپرده گذار داده و بیشتر سود دریافتی ، نصیب خودشان خواهد شد. به علاوه رانت ها و پول های کلانی که در قالب وام و سرمایه به افراد خاص پرداخت می کنند ، هیچ گونه ضمانتی برای برگشت آن وجود ندارد و متاسفانه ، همین موضوع عاملی است تا شاهد ایجاد مشکلات فراوانی در بخش سپرده گذاری برای سپرده گذاران در برخی از موسسات باشیم.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *