به طور کلی سرمایه گذاری یعنی سپرده گذاری پول و یا دارایی با هدف دستیابی به سود بیشتر که ممکن است در کوتاه مدت و یا بلند مدت به دست آید. و به شکلی دقیق تر می توان گفت که سرمایه گذاری  یعنی افراد مقدار مشخصی پول را در بخشی به کار ببرند  و از این طریق نه تنها اصل پول و سرمایه آن ها حفظ می شود ، بلکه به سود هم دست می یابند. به این ترتیب سود دهی حاصل از آن از مزیت های سرمایه گذاری محسوب می شود.  البته شناخت و اگاهی درمورد روش های سرمایه گذاری و آگاهی از اصول و ریسک ان نیز از موارد مهمی به شمار می رود که  در روند سوددهی نهایی تاثیر زیادی دارد. زیرا در صورت اشتباه و انتخاب روش های نادرست و عدم بررسی عواقب و یا نتیجه کار ، ممکن است نتیجه خوبی به دنبال نداشته باشد. انتخاب راه درست و سرمایه گذاری های مناسب همیشه بهترین نتیجه را به دنبال خواهد داشت. سرمایه گذاری در علم اقتصاد به معنای خرید کالایی می باشد که در حال حاضر مصرف نشده و روند افزایش قیمت نیز دارد . اما ممکن است ، فرد در آینده به آن کالا  نیاز پیدا کند  و به این ترتیب ، آن کالا برای فرد قابل فروش و تبدیل می شود. به تعبیری ، سرمایه گذاری  ، به معنای این است که فردی به عنوان مثال سهامی را خریداری کرده و اینطور پیش بینی می کند که این سهام در آینده افزایش قیمت پیدا کرده و برای او سود خواهد داشت. به همین ترتیب ، سهام را درآینده  به قیمت بالاتر فروخته و به سود خوبی دست پیدا می کند.

هدف سرمایه گذاران معمولا ، به منظور رشد و توسعه  سرمایه خود و بهره مندی ازمنافع آن در آینده ،  می باشد. معمولا ، سرمایه گذاران ، ممکن است  سرمایه خود را به مدت طولانی و طی  سال ها و دهه ها نگه داشته و از سود دهی آن بهره ببرند.  البته سرمایه گذاری در بخش های مختلف دارای تعابیر مختلفی است. در اقتصاد شرکت ها ، سرمایه گذاری شامل ایجاد و تامین سرمایه اولیه و یا افزایش سرمایه در شرکت ها است که در انتظار پیشرفت کسب و کار و سود بیشتر است. هر چقدر سرمایه یک شرکت بیشتر باشد ، بهتر می توان فعالیت ها را توسعه داده و در نتیجه به سود و درآمد بیشتری دست یافت.

سرمایه گذاری توسط اشخاص به این صورت است که در طی آن  افراد حقیقی ، دارایی ها و یا پول خود  را سرمایه گذاری می کنند. مانند سپرده گذاری در بانک ها و یا سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار ، که این کار نیز به منظور دریافت سود می باشد.  . در این سرمایه گذاری ها ، معمولا افراد همراه با پذیرفتن ریسک سرمایه گذاری ، به کسب درآمد می پردازند. اما این نکته را نیز باید گفت که هر نوع سرمایه گذاری ، در صورتی که بر طبق شناخت روند کسب و کار و یا اقتصاد نباشد ، نتیجه آن لزوما سود دهی نخواهد بود. سرمایه گذاری به منظور افزایش حجم سرمایه و یا ثبات آن ایجاد می شود. همچنین سرمایه گذاری شامل اختصاص مخارجی برای تولید کالاهایی است که ممکن است در حال حاضر قصد فروش آن ها مد نظر نباشد. سرمایه گذاری در واقع ، عبارت است از عدم مصرف منابع مالی در زمان حال و به جریان انداختن منابع مالی به عنوان سرمایه ، با این امید  که در آینده  سود بیشتری به دست آید. البته در این روند  ، موارد مهمی مانند نرخ سود ، بهره ، تورم و غیره نیز باید مد نظر قرار گیرد.

مهم ترین مسئله پذیرفتن این حقیقت است که در هر نوع سرمایه گذاری  ، بدون شک ریسک هم وجود دارد. شناخت کلی و بررسی ریسک های احتمالی در سرمایه گذاری نقش موثری در عکس العمل های درست و منطقی دارد. از این طریق در اختصاص دادن دارایی ها  و مدیریت سرمایه گذاری ،  بهتر می توان عمل کرد. نکته دیگر این است که گزینه ها و مواردی که قرار است در آن سرمایه گذاری انجام شود ،  با توجه به میزان ریسک آن بررسی شود. به این ترتیب می توان با جدیت بیشتر و به صورت قانون مند روش بهتری را انتخاب کرد. یک سرمایه گذار،  زمانی با ریسک مواجه می شود که اطمینان زیادی به بازدهی و سود دهی مورد انتظار خود درآینده نداشته باشد. به همین دلیل مدیریت ریسک سرمایه گذاری ،  یکی از موارد مهم در این زمینه می باشد که اکثر شرکت ها نیز به منظور جلوگیری از زیان های احتمالی آن را به کار می برند.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *