به طور کلی هر گونه دارایی به صورت نقدی مانند پول نقد ، موجودی حساب بانکی ، ارزهای بین المللی مثل دلار و یورو و نیز دارایی های غیر نقدی مانند  تجهیزات صنعتی  ، ماشین آلات ، ملک ، زمین و …  سرمایه نامیده می شود. سرمایه دارای تعابیر مختلفی است . البته معنای دقیق سرمایه بسته به مفهومی که کلمه سرمایه در آن استفاده می شود ، مختلف می باشد. به طور معمول ، کلیه منابع مالی و پولی و منابع قابل تبدیل به پول ، سرمایه خوانده می شود. جوامع و شرکت هایی که معمولا دارای سرمایه بیشتری هستند ،  نسبت به رقبای خود که سرمایه کمتری دارند ، عملکرد و فعالیت بهتری دارند. در عصر حاضر ، نیروهای انسانی نیز قسمتی از سرمایه محسوب می شوند. سرمایه می تواند هم نقدی باشد هم غیر نقدی . سرمایه نقدی همان پول نقد است و سرمایه غیر نقدی شامل انواع دارایی ها می شود که افراد در اختیار دارند.

البته سرمایه با پول متفاوت است و فرق دارد. پول فقط نقدینگی می باشد که همیشه در دسترس است و قابل تبادل سریع می باشد.  اما سرمایه دارای مدت زمان و طول عمر زیادتری بوده و به منظور ایجاد ثروت در سرمایه گذاری ، استفاده می شود. به عنوان مثال : برند ها ، نرم افزارها و از این قبیل که از طریق آن ها می توان ثروت ایجاد کرد ، نوعی سرمایه محسوب می شوند.  هرچند که از سرمایه به منظور تولید ثروت استفاده می شود ، ولی می توان به راحتی از طریق یک برنامه ریزی  سالیانه و یا ماهیانه و به منظور ایجاد ثروت ، از طریق سرمایه گذاران تامین نمود.

تا زمانی که سرمایه تولید نشود ، به تنهایی دارای وجود خارجی نخواهد بود. به همین دلیل به منظور ایجاد ثروت ، سرمایه  باید با فعالیت افرادی که با دریافت پول ، مهارت خود را در اختیار شما قرار می دهند ، ترکیب شود. سرمایه ، به دلیل تولید ثروت در کوتاه مدت و یا بلند مدت ،  ارزش بالایی دارد.  هر فرد و یا شرکتی ، سرمایه خود را با راه و روش های مختلفی به جریان می اندازد و به این ترتیب می تواند به سود دهی مورد نظر خود دست پیدا کند. روش های مختلفی برای بهره برداری از سرمایه های افراد و شرکت ها وجود دارد که بر طبق شرایط و نیازهای افراد به کار برده می شود. افراد و شرکت ها  ، می توانند سرمایه خود را به شرکت و یا شخص دیگری نیز،  واگذار کنند. به این ترتیب روند فروش و گردش سرمایه ،  ادامه پیدا کرده و سود دهی مطابق برنامه ریزی آن ها به دست می آید. سرمایه یکی از مهم ترین منابع تجاری بوده و بهترین و بزرگ ترین وسیله  برای جذب منافع می باشد. به همین دلیل سرمایه اعم از نقدی و یا غیر نقدی اگر با روشی درست مورد استفاده قرار گیرد ، سود حاصل از آن نیز به مراتب بهتر و بیشتر خواهد بود.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *