—— تغییر واحد و قیمت ——-

 

 

 

 

 

——————————————————

چه عواملی بر قیمت ارزها اثرگذار است؟

تعدادی عامل وجود دارد که قیمت بیت‌کوین را در طول زمان تحت تاثیر قرار می‌دهد:

عرضه و تقاضای بازار

که عمده‌ترین عوامل تغییر قیمت ارزها هستند. در حال حاضر، بیت‌کوین معادل فیزیکی در دنیای واقع ندارد، بنابراین آن‌ها در مبادلات فروخته می‌شوند. اصلی در اقتصاد بیان می‌کند که اگر مردم ارزی را خریداری کنند، قیمت آن افزایش می‌یابد و اگر آن را بفروشند، قیمت آن کاهش می‌یابد. بیت‌کوین نیز استثنا نیست. در پاییز ۲۰۱۳، به‌دلیل تقاضای چینی‌ها قیمت آن تا ۱۰ برابر بیشتر شد.

 کل مقدار بیت‌کوین‌ها و دارندگان آن‌ها

کل بیت‌کوین‌ها ۲۱ میلیون عدد می‌باشد، اما این‌ها در طول زمان تولید می‌شود. در حال حاضر ۱۶ میلیون بیت‌کوین وجود دارد و بیش از ۱۴ میلیون نفر دارای کیف پول الکترونیکی با ارز بیت‌کوین هستند. این تعداد به سرعت در حال رشد است و از آن‌جا که تعداد بیت‌کوین‌ها ثابت است، قیمت همچنان افزایش خواهد یافت.

اخبار رسانه‌های جمعی

همیشه یک عامل انسانی وجود دارد. مثلا شیوه‌ای که مردم به اخبار واکنش نشان می‌دهند. برای نمونه، پس از دستگیری راس اولبریچ قیمت تا ۲۵ درصد کاهش یافت.

مسائل فنی

بیت‌کوین دارای کد متن باز است، بنابراین هرکسی می‌تواند آن را بررسی کند. به‌روز رسانی‌های جدید برای رفع برخی اشکالات و نقاط ضعف در کدها می‌تواند انگیزه‌ای برای افزایش قیمت باشد. در عین حال، هک موفقیت‌آمیز حساب‌ها یا حملات سرور می‌تواند سبب کاهش نرخ ارز بیت‌کوین شود. در ماه اوت ۲۰۱۶، برخی هکرها مشکلات امنیتی را در Bitfinex کشف نمودند و پس از آن قیمت کاهش یافت.

رویدادهای سیاسی و اقتصادی در سراسر جهان

در عصر جهانی شدن، تصمیم‌گیری‌ها حتی در یک کشور می‌تواند بر کل جهان اثر بگذارد، همچون پذیرش بیت‌کوین به عنوان ابزار پرداخت در ژاپن.

فراریت (نوسان) بالا

فراریت درجه تغییر قیمت معاملات در طول زمان است. فراریت اشاره به مقدار عدم اطمینان یا ریسک در ارزش اوراق بهادار دارد. فراریت بالا به معنی این است که ارزش اوراق بهادار می‌تواند به‌طور بالقوه بر طیف وسیعی از مقادیر قرار گیرد. به عبارت دیگر، قیمت اوراق بهادار می‌تواند در یک مدت کوتاه به طرز چشمگیری در هر جهتی تغییر کند. در حال حاضر، فراریت بیت‌کوین ۱۰ درصد است، اما در حال کاهش یافتن است.

 

قیمت ارزها